2000 Kowen, ACT

2000 ACT and Australian MTBO Championships

Weekend Report

Thanks to all competitors who participated at the 3rd Australian MTB Orienteering Championships at Kowen Homstead. I tried to organise the weather but could only really guarantee the sunny conditions on the Saturday, I had used up all my favours by the Sunday…. Nevertheless I hope all competitors enjoyed the day and I’ll see you all again at next year’s National Champs in NSW (3/4 November)

But most importantly I would like to help the many helpers who made the two days a success….

– Bronywn Wiseman and Michael Carden on the Saturday Start/Finish
– Paul Mason for course setting/vetting/setting up Saturday
– Kevin Paine on Rego and Sunday setup
– Peter Bradbury, Michael Derlacki, Melaine McIntyre & Gaye Camm on the Sunday Start
– Dave Baldwin and Julie Quinn for dragging in the flags on Saturday
– Emily Viner and Tom Walter sign collection
– Nathan Carroll and Stacey Potter on Finish Sunday
– Gary Caitcheon for rego Saturday and everywhere Sunday
– Wayne Gregson, John and Ann Scown for general help both days
– Peter Searle for trailer ferrying & Sunday setup
– Bob Allison who largely created the Kowen Homestead map
– Gayle Radstaak for her help in the ACTOA office and banking the $$
– Belinda Allison for painting the classy mug trophies
– ACT Forests for permission to use the area
– Mal Adjusted Cycles for the Spot prizes

Thanks!
Dave Searle

ACT Champs – Short race, Spainish score

Map:  Sugarloaf

Date:  Saturday, 4th November 2000

Weather: Nice, warm

Organisers & Helpers: Paul M, Gary C, Michael C, Bron W, Peter B, Wayne G, Peter Searle, Dave B, Julie Q.

2000 ACT Championships Results

Long Course

 1  Ben Randall        43:33
 2  Alez Randall       45:18
 3  David Baldwin      45:28
 4  Jim Russell        45:50
 5  Luis Severino      45:55
 6  Paul Liggins       46:10
 7  Richard Bontjer    51:10
 8  Justin Freeman     52:10
 9  Adrian Jackson     52:24
10  Michael Derlacki   53:55
11  David A-Smith      54:00
12  Tim Hately         55:13
13  Simon Tilley       59:10
14  Jiri Cech          59:33
15  Ben O'Keefe        60:06
16  Neil Prosser       60:15
17  John Neve          61:30
18  Huw Kingston       66:40
19  Peter Vickery/
        Ken Wilyman    74:12
20  Kevin Joy          75:30
21  Peter Bradbury     76:00
22  Ben Damyon         77:48
23  Nicholas Crisp    105:55

Medium Course

 1  David Hatley       37:33
 2  Julie Quinn        39:25
 3  Carolyn Jackson    41:55
 4  Bob Allison        42:05
 5  Tim Grabovszky     43:05
 6  Stephen Reynolds   43:39
 7  Peter Cusworth     43:52
 8  John Chellew       45:07
 9  Janelle White      46:05
10  Ken Dowling        48:16
11  Belinda Allison    49:39
12  Peter Searle       49:45
13  Blake Gordon       50:45
14  Liz Randall        51:15
15  John Walter        52:40
16  James Lithgow      53:20
17  Michael Pottinger  55:18
18  Don Bradford       58:48
19  Paul Beerworth     61:48
20  Katherine Hill     89:00

Short Course

 1  Graham Wallis      35:10
 2  Peter Shepherd     36:50
 3  Brook Kennedy &
     Steven Cusworth   42:05
 4  Ann Ingwerson      44:16
 5  Melinda Jackson    49:00
 6  Anitra Dowling     49:22
 7  Kathy Liley        50:30
 8  Darren Adam        57:30
 9  Judy Allison       58:20
10  Tim McGrath        83:14
11  Em Nowlan /
       Kit Lee         97:15

 

2000 Australian MTBO Championships

Map:  Kowen Homestead

Date:  Sunday, 5th November 2000

Weather: Cool

Organisers & Helpers: Paul M, Gary C, Michael C, Bron W, Peter B, Wayne G, Peter Searle, Dave B, Julie Q.

 

Australian Champs – Classic Distance Results

Course 1  (25.0 km)

Mens Open
 1  Alex Randall         70:31
 2  Tom Walter           74:12
 3  David Baldwin        75:07
 4  Paul Liggins         76:15
 5  Jim Russell          77:06
 6  Paul Mason           78:16
 7  David  Shephard      78:50
 8  Bernhard Wuethrich   80:06
 9  Ben Randall          81:11
10  Steve Truscott       83:30
11  Tim Grabovszky       91:40
12  Jiri Cech            95:35
13  Brett Pound          98:46
14  Geoff Charnock      117:15
15  David Shailer       126:46
16  Jens Laugesen       145:00
17  Mathew Boorman      150:35
18  Gerard Carlile      167:10
    Stuart Clark           DNF
    Adrian Booth           DNF
    Richard Bontjer        DNF
    Jason McCrae           DNS
    Chris Beerworth        DNS
    Dave Tupper            DNS

Pairs A
   Mark Blake & Mark Silk  DNF

Course 2   (20.0 km)

Womens Open
 1  Carolyn Jackson      64:14
 2  Emily Viner          67:34
 3  Julie Quinn          68:06
 4  Belinda Allison      70:06
 5  Allison Jones        70:22
 6  Liz Randall          78:08
 7  Janelle White        79:06

Men 16 - 20
 1  Adrian Jackson       53:12
 2  Mark Bourne          54:36
 3  David B-Jones        55:27
 4  David Bourne         59:06

Men 35 - 49
 1   Tim Hatley          60:08
 2   David Symons        60:35
 3   Roger Bourne        60:44
 4   Neil Prosser        64:22
 5   Richard Bourne      64:29
 6   David Hatley        64:44
 7   Malcolm Leslie      67:43
 8   Kevin Joy           71:55
 9   Stephen Reynolds    78:08
10   Peter Cusworth      82:47
11   John Scown          84:00
12   Nathan Carroll      88:53
13   James Lithgow       89:29
14   Huw Kingston        92:50
15   John Neve           96:24
16   Michael Dupé       133:40
     Roy Meuronen          DNS
     Rob Prentice          DNS

Course 3  (16.6 km)

Women 35 - 49
 1  Ann Scown            58:41
    Anitra Dowling         DNS

Men 50+
 1  Ray Sheldon          45:36
 2  Wayne Gregson        49:38
 3  Ken Dowling          51:04
 4  Graham Wallis        51:18
 5  John Chellew         52:39
 6  Peter Searle         53:06
 7  Blake Gordon         53:20
 8  Peter Shepherd       53:35
 9  Peter Jackson        54:17
10  John Walter          70:58
11  Paul Beerworth       77:20

Course 4  (10.6 km)

Women 50+
 1  Ann Ingwerson        44:10
 2  Kathy Liley          47:39

Men 14 - 15
 1  Murray Scown         39:15
    Nathan Moses           DNF

Course 5   (8.00 km)

Men 13 & Under

 1  Steven Cusworth      24:16
 2  Brook Kennedy        26:20
 3  Richard Dupé         98:30
    Morten Neve            DNS

Women 13 & Under

 1  Melinda Jackson      28:42
 2  Kathryn Ibbotson     79:20
  • http://www.ausmtbochamps.com