2001 Wingello, NSW

2001 Australian MTBO Championships

Date: Sunday, 4th November, 2001

Location: Joe’s Folly, Wingello, NSW

Report

Every time I go to an orienteering event, I’m reminded that orienteers are the nicest people. Thanks for everyone’s kind comments and a huge thanks to everyone who had fun. It’s worth all the hard work to see so many people so happy.

Everyone was pleased to hear that Phil was fine after his painful “dismount” on the way to the finish on Saturday and is even hoping to be fit enough to ride at the ACT Champs on Sunday in Canberra!

It was so exciting to see the huge number of riders in the Open categories and their times were very impresssive. It’s always expected that the winners will be very quick, but so many of these riders put in very strong rides to come in with great times.

The other classes also had heaps of good riders so that winning a place was the result of a real achievement of riding, correct route choice and navigation skills.

Lynn Dabbs, Event Organiser


Results

Name    Time Place

Open Men - Course 1 ~ 40km

1  Randall, Alex       92:10
2  Walter, Tom         96:42
3  Preston, Robbie     98:50
4  Searle, David      101:14
5  Randall, Ben       102:41
6  Shepherd, David    104:33
7  Moran, David       105:16
8  Lebbink, Grant     109:34
9  Sullivan, Steve    110:41
10 Walker, James      112:33
11 Uhlmann, Allan     120:13
12 Baldwin, David     121:27
13 Scott, Peter       124:48
14 Bourne, Mark       130:15
15 McComb, Jon        131:00
16 Mackintosh, Phil   132:04
17 Moreau, Vince      133:13
18 Darr, Anthony      139:20
19 West, David        140:40
20 Pound, Brett       142:49
21 Wentzel, Anthony   142:57
22 Baldwin, Mike      145:09
23 Bensley, Brett     156:06
24 Shailer, David     163:06
25 Enderby, Damien    170:59
26 Clark, Stuart      172:15
   Schulz, Ben           DNF
   Simpson, Andy         DNF
   Handley, Martin       DNF
   Meyer, Glenn          DNF

   Bull, Simon           DNS
   Dockerill, George     DNS
   Norret, Marck         DNS
   Brennan, Tom          DNS
   Charnock, Geoff       DNS
   Clarke, Mike          DNS
   Dwyer, Neil           DNS
   Hill, Andy            DNS
   Tallentire, Greg      DNS
   Tallentire, David     DNS
   Chech, Jiri           DNS
   Wakelin, Steve        DNS
   Potts, Jonathon       DNS
   Ward, Phil            DNS

Men Under 16 - Course 3  ~18km

1  Kennedy, Brook         71:19
2  Cusworth, Steven       73:14
3  Scown, Murray          82:02

Men Under 18 - Course 2   ~ 25km

1  Dent, Julian           77:58
2  Meyer, David           83:27
3  Filson, Liam           94:20
4  Lewin, Christian      133:37

Mens 40 - Course 2    ~ 25km

1  Hatley, David          72:24
2  Bourne, Roger          76:08
3  Hatley, Tim            77:08
4  Bourne, Richard        86:59
5  Cameron, Ian           87:24
6  Scown, John            90:10
7  Dytlewski, Nick        94:47
8  Prentice, Robert       95:12
9  Anderson, Jim          99:35
10 Codner, Mark           100:17
11 Cusworth, Peter        100:37
12 Reynolds, Stephen      100:46
13 Lithgow, James         103:25
14 Joy, Kevin             104:31
15 Taylor, Harry          118:42
16 Spry, Robert           165:24

Mens 50 - Course 3    ~18km

1  Wade, Keith             61:28
2  Sheldon, Ray            65:01
3  Wallis, Graham          66:32
4  Shepherd, Peter         68:32
5  Chellew, John           69:10
6  Booth, Peter            74:03
7  Gordon, Blake           74:53
8  Flack, Glenn            75:50
9  Lyons, Denis            78:49
10 Walter, John            87:39
11 Filson, Bill            91:11
12 Lewin, Robert           93:11
13 Williams, Kevin         93:14
14 Hanlon, Barry          112:43
   Wilson, Gordon            DNF
   Dowling, Ken              DNS
   Wilmott, Chris            DNS

Womens Open - Course 2   ~ 25km

1  Jackson, Carolyn        77:24
2  Viner, Emily            81:40
3  Quinn, Julie            84:47
4  Allison, Belinda        87:12
5  Enderby, Jenny          91:39
6  Thomas, Melissa         91:55
7  Allison, Jo            100:36
8  Curtin, Alison         101:03
9  White, Janelle         110:44
10 McGinnigle, Lisa       113:22
11 Macrae, Fiona          123:18
12 King, Zoe              123:18
13 Curtin, Christine      167:34
   Leslie, Julie             DNF
   Munro, Sian               DNS
   Dent, Phoebe              DNS

Women Under 14 - Course 4    ~ 13km

1  Lewin, Madeleine       107:33

Women Under 16 - Course 4

1  Jackson, Melinda        56:47

Womens 40 - Course 3   ~18km

1  Scown, Ann              66:13
2  Dowling, Anitra         75:39
3  McQuade, Lea            77:45
4  Randall, Liz            81:34
5  Kurrle, Sue             91:22
6  Dabbs, Lynn             97:09
7  Little, Suzanne        153:35

Womens 50 - Course 4   ~ 13km

1  Hay, Judi               73:55
2  Sheldon, Jackie         83:09

Course 2     ~ 25km

1  Garran, Peter           98:49
2  Carlile, Gerard         113:11

Course 3    ~18km

1  Potter, Stacey           96:09
2  O'Brien, Keith          112:12
  • http://www.ausmtbochamps.com