2002 Long results

2002 Australian Long Course MTBO Championships
Whroo State Forest – Sunday 17th November, 2002
Course 1 – 39km
1 Alex Randall M18-34 1:57:23
2 Jim Russell M18-34 2:01:21
3 David Searle M18-34 2:13:01
4 Anthony Darr M18-34 2:16:31
5 Adrian Jackson M18-34 2:16:55
6 Hayden Lebbink M18-34 2:19:58
7 Grant Lebbink M18-34 2:25:36
8 Dean Thomas M18-34 2:37:10
9 Eoin Rothery M18-34 2:41:10
10 Malcolm Eley M18-34 3:02:34
11 Brett Pound M18-34 3:08:23
12 Paul Ryan M18-34 3:51:03
Phil Ward M18-34 DNF
Tom Walter M18-34 DNF
James Walker M18-34 DNF
Paul Darodelsky M18-34 DNF
Course 2 – 29km
1 Paul Liggins M35 1:42:56
2 Lee Merchant M35 2:08:00
3 Tim Hatley M35 2:09:07
4 Fabrizo Andreonia M35 2:09:43
5 Bruce Paterson M35 2:13:15
6 Jeff Cave M35 2:14:20
7 Leigh Privett M35 2:26:50
8 Ian Winn M35 2:27:28
9 Peter Cusworth M35 2:52:08
Norm McCann M35 DNF
Tony Clark M35 DNF
Rick Armstrong M35 DNF
Rob Davis M35 DNS
1 Emily Viner W18-34 1:39:09
2 Belinda Allison W18-34 1:45:07
3 Carolyn Jackson W18-34 1:54:22
4 Danielle Winslow W18-34 2:00:00
5 Rachel Thomas W18-34 2:15:25
6 Clare Hawthorne W18-34 2:19:12
7 Cath Chalmers W18-34 2:23:10
8 Hania Lada W18-34 2:39:59
9 Kay Haarsma W18-34 2:40:39
Course 3 – 25km
1 Sander Vaher M14-17 1:30:42
2 Steven Cusworth M14-17 1:42:27
3 Chris Naunton M14-17 1:46:27
4 Brendan Marshall M14-17 2:04:15
Brook Kennedy M14-17 DNF
1 Tim Dent M50 1:40:10
2 Peter Jackson M50 1:40:29
3 Keith Wade M50 1:45:44
4 Ray Sheldon M50 1:50:48
5 Ken Dowling M50 1:53:50
6 Glenn Flack M50 2:00:17
7 John Chellew M50 2:00:50
8 Blake Gordon M50 2:11:59
9 Ralph Koch M50 2:29:40
10 Ian Stirling M50 2:39:01
Henry Post M50 DNF
Graham Wallis M50 DNF
Ken McKenzie M50 DNF
1 Anitra Dowling W35 1:59:22
2 Tanya Beacham W35 2:06:50
3 Helen Edmonds W35 2:07:33
David & Jean Edney Pairs DNF
Course 4 – 18km
1 Zachary McLeay Men Open D 1:40:45
2 Ron Frederick Men Open D 1:49:12
3 Max Sankauskas Men Open D 2:04:11
4 Kris Colwell Men Open D 7:50:38
1 Kevin Maloney M60+ 1:40:50
2 Gordon Clarke M60+ 2:22:52
3 Graeme Cadman M60+ 2:35:28
Terry Davidson M60+ DNS
1 Vanessa Round W14-17 59:00
Heather Browett W14-17 DNF
Melinda Jackson W14-17 DNS
1 Peta Whitford W50 1:37:17
2 Kathy Liley W50 1:48:37
1 Joyce Rowlands W60+ 2:29:33
Dale Ann Gordon W60+ DNF
Course 5 – 10km
1 Toby Clarke M10-13 52.58
2 Steven Scott M10-13 56.00
3 Andrew Mogridge M10-13 57.47
4 Tom Diment M10-13 1:10:39
5 Sean Hooper M10-13 1:10:57
6 Dylan Stevens M10-13 1:20:13
Jason King M10-13 DNF
1 Elise Przjtuk W10-13 1:41:30
Alice Edmonds W10-13 DNS
1 Mallory Hughes Women Open D 1:09:03
2 Jackie Sheldon Women Open D 1:36:08
Sarah B-Jones Women Open D DNF
  • http://www.ausmtbochamps.com